Pilsētas prozas un dzejas deklamēšanas konkursā angļu valodā Jingle Bells 2018 "The Wonder of Nature" 1.a klases skolniece Margarita Pašečnika ieguva 2.vietu un 4.a klases skolnieks Daniils Ivanovs ieguva 3.vietu.        

           Pateicība Valentinai Lavrenai un Olgai Aširovai par skolēnu sagatavošanu pilsētas prozas un dzejas deklamēšanas konkursam angļu valodā Jingle Bells 2018 "The Wonder of Nature". 

 

 

 

 „Latgales NVO projektu programma 2018 ”

514    515

     “Krievu kultūras centrā” (Kaļistratova namā) projekta dalībnieki bija 2 reizes: 30.novembrī tur viesojās Daugavpils 10.vidusskolas un 04.decembrīSaskaņas pamatskolas skolēni. Abas reizes skolēni tika laipni uzņemti. Centra darbinieki iepazīstināja ar visām tajā esošajām ekspozīcijām. Te bija ko skatīties!

     Iepazīšanās ar centru sākās no Slavas zāles, kur projekta dalībniekus sagaidīja biedrības pārstāves krāšņos tautastērpos ar dziesmām, spēlēm un rotaļām. 04.decembrī – skolēniem tika izstāstītas, izdziedātas un kopā izspēlētas senās kāzu tradīcijas.

     Skolēnus pārsteidza fakts, ka šeit, Krievu kultūras centrā, darbojas 34 kolektīvi: etnogrāfiskie, dziesmu, deju dažāda gadu gājuma cilvēkiem. Biedrībā darbojas 683 Daugavpils iedzīvotāji. Kopā svin svētkus, dodas vieskoncertos, uzņem ciemiņus pie sevis, rīko izstādes utt. Dzīve apkārt kūsā…

    Par to liecina daudzās izveidotās pastāvīgās ekspozīcijas. Vienā no Krievu nama izstāžu zālēm izvietota ekspozīcija „Pareizticība Latvijā. Sākums un mūsdienas”. Tās galvenais krāšņums ir unikāla seno svētbilžu kolekcija. Daudzas gleznas ir darinājusi pati Krievu nama vadītāja Geroida Bogdanova.

    Ekspozīcijā ”Vecticība Latvijā” izstādītas senas un jaunas svētbildes, baznīcas tērpi un piederumi (vīraku kvēpināmie trauki, lampādes un citi), senas rokrakstu un iespiestas dievkalpojumu grāmatas. Izstāde iepazīstina arī ar vecticībnieku ikdienu. Šeit tiek demonstrēti dažādi sadzīves priekšmeti: drēbes (bērnu kleitas, rokām izšūtie krekli, sieviešu lakati utt.), saimniecības (trauki, izšūtie dvieļi, koka piestas, vērpjamais ratiņš, seni gludekļi) un citi piederumi, kuri atspoguļo krievu tautas seno ikdienu.

    Daudzus vārdus, saistītus ar kristietību, – „божница” (baznīca), „крест” (krusts), „святой” (svēts), „свеча” (svece), „пост” (postenis), „грех” (grēks) un citus, latvieši aizguva no krievu valodas.

    Skolēnus pārsteidza Gžeļas keramika .Gžeļas istaba iekārtota zili baltā krāsā. Gžeļa – sens podniecības rajons Piemaskavā, kur kopš seniem laikiem nodarbojās ar keramikas trauku izgatavošanu. Gžeļas keramikas kolekcijas, kas glabājas Daugavpils krievu kultūras centrā, pamatā ir mūsdienu Gžeļas meistaru izgatavotie porcelāna izstrādājumi: brīnumaini skaistas krūkas, bļodas, kausi un krūzes, vāzes un servīzes, pulksteņi, kā arī visdažādākās cilvēku un dzīvnieku figūriņas. Šie visi priekšmeti pārsvarā ir dāvinājumi.

    Hohlomas istabiņā skolēniem tika piedāvāta tēja no samovariem (patvāriem), jo tā tiek izmantota arī kā kafejnīca. Neliela, taču ļoti mājīga telpa, veidota krievu mājas stilā, mēbeles apgleznotas hohlomas rakstu stilā. Telpa rotāta ar krāsainiem lakatiem, kuri atvesti no dažādiem Krievijas apgabaliem, košas matrjoškas un vara patvāri. Te atrodas visdažādākie priekšmeti – dekoratīvas vāzes, bļodas un kausi, karotes, sālstrauki, trauku komplekti zivju zupai, medum, ogām un kvasam, kā arī servīzes, kuras ir domātas svinībām. Tas viss rada neatkārtojamu interjera kolorītu.

   Daugavpils 10.vidusskolas skolēniem tika mācīti arī krievu tautas riņķa rotaļdejas soļi, kurus pēc tam 10.vidusskola skolēni ierādīja Saskaņas skolas skolēniem.

580    581

582    583

585    584

                                           586

 

 

 

 

 „Latgales NVO projektu programma 2018 ”

514    515

           Baltkrievu kultūras centrs Daugavpilī ir vienīgā baltkrievu māja Latvijā. Tā ir unikāla kultūras saliņa, kurā skan baltkrievu valoda, kur ir izveidoti visi apstākļi baltkrievu radošo talantu attīstībai, savas nacionālās identitātes izpausmēm, dzimtās valodas un tradīciju saglabāšanai, baltkrievu kultūras popularizēšanai sabiedrībā. Šajā centrā paviesojās Daugavpils 6.vidusskolas skolēni - projekta “Skaistais daudzveidībā” dalībnieki. Viņi tika laipni uzņemti un iepazīstināti ar baltkrievu kultūrai raksturīgākajām iezīmēm.

           Projekta dalībnieki

                 - apskatīja etnogrāfisko ekspozīciju “Белорусская хатка”. Izšūtie dvieļi – rušņiki - tīrības un dzimtās mājas simbols, austi galdauti un segas, pītas jostas, izšūti tautas tērpi un citi rokdarbi pārsteidza ar savu krāšņumu;

                  - izpētīja baltkrievu tautas tērpus. Tie ir īpaši ar saviem ornamentiem, košajām krāsām, kurās dominē sarkanais, zilais, zaļais. Ļoti greznas blūzes, krekli, kuru plecu daļu rotā izšūti ornamenti;

                  - klausījās baltkrievu tautas dziesmas akordeona muzikālajā pavadījumā;

                 - apguva dejas „baltkrievu polka” soļus.

         Baltkrievu šobrīd Daugavpilī ir septiņi procenti no visiem pilsētas iedzīvotājiem. Tā ir viena no daudznacionālās pilsētas tautībām, kuru saknes un tradīcijas te ir dziļas, un, saglabājot savas vērtības, tās iekļaujas visu Latvijas tautu vienotībā.

570    571

573    575

572    574

 

 

 

 

36

        Apsveicam visus Spēļu maratona dalībniekus un uzvarētājus! Tikt galā ar visiem uzdevumiem nebija tik viegli, bet skolēni un pedagogi pierādīja, ka mēs esam viena komanda, kas prot pārvarēt grūtības un neatlaidīgi tiecas uz izvirzīto mērķi.

        488               

Spēles-kvesta „Punkts Latvijas kartē” rezultāti:

I vieta – 3.a, 4.c, 6.a, 6.b, 7.b

II vieta – 3.c, 4.a, 5.a, 5.b, 7.a

III vieta – 3.b, 4.b, 6.c

                       
 489

Fotoorientēšanās spēles „Latvijas simtgade Daugavpilī” rezultāti:

I vieta – 8.a, 9.b, 10.a, 12.a, 12.b

II vieta – 9.a, 11.1

III vieta – 8.b, 11.2

 

 

 

 30.novembrī 4.c klases skolēni ciemojās Bērnu bibliotēkā “Zīlīte“ un piedalījās izglītojošā nodarbībā “Kā pareizi mīlēt Dzimteni?”.

Pasākuma gaitā skolēni skatījās teātra izrādi par zaķi, rakstīja novēlējumu Latvijai, klausījās stāstu par Baltās cielaviņas ceļojumu pa Latviju, aktīvi atbildēja uz jautājumiem, iepazinās ar labību (miežiem, kviešiem, rudziem, auzām), garšoja spēka maizi – rudzu maizi.

Pēc pasākuma bija interesanta ekskursija pa bibliotēkas sektoriem. Skolēni iepazinās ar lielo bibliotēkas fondu un redzēja daudz skaistu, krāsainu grāmatu. Visiem skolēniem uzdāvināja grāmatzīmes.

Paldies Bērnu bibliotēkas “Zīlīte” kolektīvam par izglītojošu un interesantu nodarbību!

519    517    518

520    521    522

 

 

 

 

 „Latgales NVO projektu programma 2018 ”

514   515

 

Ar ukraiņu biedrības pārstāvjiem 10.vidusskolas 8.- 9.klašu skolēni tikās biedrības ”Mrija” (tulkojumā - sapnis) telpās. Skolēnus laipni sagaidīja biedrības pārstāves košos nacionālajos tērpos un aicināja pie saklātā tējas galda.

     Šī telpa bija neparasta – pie sienām karājās roku darinājumi – pašausti un izšūti dvieļi, gleznas, sieviešu blūzes un vīriešu krekli, spilvendrānas. Biedrības pārstāves ar lepnumu stāstīja, ka ukraiņu sievietes kopš seniem laikiem ir bijušas čaklas rokdarbnieces. Izšuvumos pārsvarā dominē bordo un melna krāsa. Svārkiem ir ornaments, izšuvumi. Pati svarīgākā un skaistākā tautastērpa detaļa ir ziedu vainags ar krāsainām lentēm.

       Izšūtu dvieli rotāts, pie sienas karājās Tarasa Ševčenko portrets. “Tas ir mūsu ukraiņu Rainis,” – saka biedrības pārstāves. Līdzīgi kā Latvijā un citās Eiropas valstīs, arī Ukrainā 19.gs. literatūrā un kultūrā kopumā bija aktuālas romantisma un nacionālās atmodas idejas. Tarass Ševčenko (1814-1861) ir bijis viens no šī laika centrālajiem autoriem, arī talantīgs gleznotājs. Pirmos divdesmit četrus dzīves gadus bijis dzimtcilvēks, tāpēc viņa dzejā pārsvarā saklausāma skumja nots.

       Un tad seko dziesma “Reve, da stogne Dņipr širokij…” un vēl dažas skumju pilnas dziesmas biedrības pārstāvju skanīgā izpildījumā.

       Ukraiņu virtuvei patiesi ir raksturīga ļoti liela garšu daudzveidība. Pats, pats populārākais no ukraiņu ēdieniem noteikti ir borščs jeb tradicionālā biešu zupa, kurai klāt pievieno gaļu, sēnes, pupiņas un dažos reģionos zupai pievieno arī žāvētas plūmes. Šai zupai ir aptuveni 30 dažādu pagatavošanas variantu. Piemēram, tajā var iekļaut ne tikai gaļu, bet arī zivis. 

Savukārt populārie vareņiki ir dažādi mīklas izstrādājumi, kuru pildījumam tiek izmantotas ļoti dažādas sastāvdaļas – kartupeļi, kāposti, biezpiens, mellenes, ķirši un dažādi citi augļi vai dārzeņi, kuri ir tanī brīdī sezonāli.

Sirsnīgās tikšanās noslēgumā mācījāmies ukraiņu riņķa rotaļdejas soļus un aicinājām piebiedroties projekta noslēguma pasākumā Vienības laukumā.

576     577      

578     579

 

 

 

Page 10 of 27

eklase

VISC

Go to top