„Latgales NVO projektu programma 2018 ”

514    515

Tikšanās notika Daugavpils 13.vidusskolā. Projekta dalībnieki – 13.vidusskolas 6.-12.klašu pārstāvji sirsnīgi sagaidīja lietuviešu biedrības pārstāvjus. Biedrības pārstāvji uzskatāmi izstāstīja, ka Lietuva, tāpat kā Latvija, dalās piecos lielos kultūrvēsturiskos novados: Aukštaitija, Žemaitija, Dzūkija, Suvalkija, Mazā Lietuva; parādīja katra novada tautastērpus. Tika uzsvērtas atšķirības svārku, ņieburu, villaiņu krāsā, sieviešu un jaunu meitu galvassegu formā, sieviešu kreļļu materiālā (sudrabs, dzintars). Stāstījumu pavadīja lietuviešu senās mūzikas skaņas.

Lietuviešu nacionālie ēdieni ir aukstā biešu zupa, dažādi no desas un kartupeļiem pagatavoti ēdieni, kartupeļu pankūkas un cepelīni – pildīti ar gaļu, biezpienu vai sēnēm.

Ar interesi tika uztverts stāstījums par Ziemassvētku tradīcijām. Ziemassvētku vakarā, klājot galdu, zem balta galdauta obligāti jānotiek siens, jo Jēzus Kristus ir dzimis kūtiņā uz siena. Projekta dalībnieki tika uzcienāti ar tradicionālo Ziemassvētku ēdienu KŪČIUKAI un ļoti saldu medus dzērienu. Cepumu mīklu, kā bija rakstīts receptē, gatavo uz ūdens, nevis uz piena, klāt piejaucot magoņu sēklas. Lasot recepti lietuviešu valodā, skolēni ar skolotāju atbalstu viegli izprata cepumu pagatavošanas secību, jo atklāja daudzus līdzīgus vārdus lietuviešu un latviešu valodā, piemēram, miltai (milti), cukrus (cukurs), ranka (roka), išmaišykite (izmaisīt), užberkite (uzbērt), nebelips (nepielips), plons (plāns), kepkite (cept) u.c. Abas valodas ir ļoti radniecīgas – pieder indoeiropiešu valodu saimes baltu grupai.

Ar šiem cepumiem var arī zīlēt savu nākotni. Cepumi ir mazas formas, tos jāņem ar sauju un pēc tam jāsaskaita – pāra vai nepāra skaits paņemts. Ja pāra, nākamajā gadā sastapsi draudziņu.

Tikšanās noslēgumā tika mācīti lietuviešu riņķa rotaļdejas soļi.

Paldies lietuviešu biedrības pārstāvjiem par sniegto iespēju pieskarties lietuviešu tautas tradīcijām.

591    592

593    594

 

 

 

 „Latgales NVO projektu programma 2018 ”

514    515

Tikšanās notika Daugavpils tatāru nacionālās kultūras biedrības “Vatan” telpās. Daugavpils 12.vidusskolas meitenes un projekta vadītājas sagaidīja nacionālās kultūras biedrības „Vatan” priekšsēdētājs Marats Gizatulins un biedrības pārstāves Farida un Ramzija. Saruna par tatāru tautas vēsturi no pašiem pirmsākumiem, par nonākšanu Daugavpilī, par reliģiju, par kultūrā pazīstamām personībām, par virtuves īpatnībām noritēja draudzīgā atmosfērā, cienājoties ar tēju un tatāru gaumē ceptiem pīrādziņiem.

Tatāru biedrība Daugavpilī darbojas kopš 2005.gada. Tatāru Daugavpilī nav nemaz tik daudz. Tatāru valodas zinātāji pārsvarā ir vecāka gadu gājuma cilvēki, viņu bērni un mazbērni tatāru valodu jau nezina. Tomēr mums palaimējās, jo gan Farida, gan Ramzija to vēl prot. Viņas nāk no Kazaņas tatāriem. Mēs dzirdējām, kā skan šī valoda, klausījāmies tatāru dzejnieka Musas Džaļiļa (1942.g. viņš atradās Dinaburgas cietoksnī kā gūsteknis) dzejoli “Daugava” viņu lasījumā. Tatāru valoda pieder tjurku valodu saimei.

Pēc ticības tatāri ir musulmaņi. Viņu svētie raksti ir Korāns (arābu valodā).

Tatāru nacionālajai virtuvei raksturīgi gaļas ēdieni: zupas ar gaļu (arī zirga), burkāniem, kartupeļiem, pašmāju makaroniem,– biezas un sātīgas; pīrāgi ar gaļu, olām, rīsiem, kartupeļiem, pašu gatavoti pelmeņi.

Tatāru biedrības pārstāvjiem teicām zur rahmed (liels paldies) un aicinājām piebiedroties projekta noslēguma pasākumā Vienības laukumā.

Tatāriem raksturīgos riņķa rotaļdeju soļus 12.vidusskolas meitenēm mācīja deju pasniedzējs Dmitrijs Morderers.

 

 

 

 

36

          5.decembrī 10. un 11.klases skolēni iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Annas Brigaderes lugas iestudējumu Daugavpils teātrī.

         Izrādās, ka Raudupiete ir ne tikai R.Blaumanim, bet arī A. Brigaderei. Kurš bija pirmais, kas rakstīja par Raudupieti – Brigadere vai Blaumanis? Vai šajos darbos ir kaut kas kopīgs? Vai Raudupiete ir tikpat pretrunu plosīta sieviete?

         Meklējam atbildes. 1889.g. – R.Blaumaņa novele, 1914.g. – A.Brigaderes luga.

         Pavecā Raudupa kaislīgā sieva noskatījusi sev jauno, simpātisko vīra krustdēlu Kārli. Par laimi, Raudups drīz vien mirst nelaimes gadījumā, Kārlis nav vienaldzīgs pret atraitni, taču… Nepateikts vai pārprasts teikums nogalina arī Raudupietes dēlu Matīsiņu, ko māte uztvērusi kā šķērsli savai laimei (Blaumaņa Raudupiete ļauj dēlam noslīkt akā, Brigaderes – dīķī). Tiktāl sakrīt Rūdolfa Blaumaņa noveles un Annas Brigaderes lugas “Raudupiete” sižeti.

         Atšķiras to fināli: Blaumanis sievieti pagrūž zem satracinātu zirgu kājām, bet Brigadere Raudupieti kā dzīvu, smagu nastu ieliek gribētā vīrieša rokās. Režisora Jura Joneļa Raudupiete ir sieviete, kas alkst pēc laimes, jūt, mīl un pieļauj kļūdas - dot tiesības uz otru iespēju. Varbūt pēc visa pārdzīvotā Raudupiete varētu sākt visu no gala? Izvēlēties citu ceļu?

        

         Skolēnu viedokļi par redzēto:

Izrāde man patika. Aktieri labi spēlēja savu lomu. Sižeta pavērsieni negaidīti. Pēc izrādes domāju par dzīvi un sapratu, ka jāciena sava ģimene un tuvinieki.

                                                                                    Anastasija, 10.klase

Izrāde rada visdažādākās emocijas un izjūtas – kas ir svarīgāks: vīrs, bērns, ģimene vai kaisles pilna dzīve?

                                                                                    Samanta, 10.klase

Telpa neliela, bet ērta. Labi redzamas aktieru emocijas. Ļoti emocionāla Raudupiete: prieks, izbrīns, satraukums, bēdas, kaisle, cerība … Ko nevar teikt par Kārli. Viņa emocijas bija grūti nolasīt. Paldies visiem aktieriem par izrādi. Gājiens uz teātri paplašināja redzesloku, tagad es zinu, ka arī A.Brigaderei ir Raudupiete – sieviete ar sarežģītu likteni.

                                                                                    Daniela, 11.klase

Raudupiete - ļoti sarežģīts raksturs. Viņa gatava zaudēt savu dēlu, lai būtu laimīga. Tikai tad, kad dēla vairs nav, viņa apjēdz, ko izdarījusi, kādu kļūdu pieļāvusi.

Brigaderes luga tiek pasniegta mūsdienīgi. Ir jāprot piedot, lai dzīvotu tālāk.

                                                                                    Jūlija, 11.klase

Mani lugas fināls uzvedināja uz domām: vai visas kļūdas var aizmirst, vai visi var nopelnīt piedošanu.

                                                                                    Artemijs, 11.klase

Man visvairāk patika Raudupietes atveidotājas Kristīnes Veinšteinas spēle.

                                                                                    Vadims, 11.klase

Arī R.Blaumanim ir tāds darbs , ar tādu pašu nosaukumu , tikai atšķirīgām beigām.

Visi izrādes aktieri ir pelnījuši cieņu. Mazajam aktierim ir apmēram 13 gadu, un es gribu viņu uzslavēt par spēli kopā ar profesionālajiem aktieriem.

                                                                                    Danila, 11.klase

Aktieri man lika domāt par daudzām lietām: ka visi cilvēki kļūdās, ka kļūdas var mēģināt labot. Izrādei bija muzikāls pavadījums, tāpēc nebija garlaicīgi skatīties. Reizēm likās, ka es arī esmu šajā izrādē iekšā.

                                                                                    Aļona, 11.klase

Izrādi skatīties bija interesanti, jo tā bija veidota mūsdienīgi: aktieru tērpi mūsdienīgi, arī mūzika un dejas kā diskotēkā, nevis tautasdziesmas.

                                                                                    Valerija, 11.klase

681    682

 

 

565

         6.decembrī skolā notika Nacionālās Skaļās lasīšanas sacensības 1.posms, kas pulcēja labākos 5.-6.klašu grāmatu mīļotājus. Konkursa laikā tika noskaidrots skolas lasīšanas čempions, kurš februārī pārstāvēs skolu Daugavpils reģionālajā finālā. Godpilno titulu ieguva 6.a klases skolniece Sofija Kuzņecova. Veronika Bārtule (5.b) un Sofija Bogdanoviča (6.b) ieguva II vietu, Jūlija Dragune (5.b) un Gļebs Pušņakovs (5.b) – III vieta.

         Pateicības saņēma Amilla Mahmudova (5.a), Ņikita Kolpņevs (5.a), Daņils Zeļenkovs (5.b), Vladislavs Kļimenkovs (6.b) un Viktorija Girja (6.c) .

         Priecājamies, ka mūsu skolā ir tik daudz aizrautīgu lasītāju un novēlam Sofijai uzvaru nākamajā sacensības posmā.

         Paldies skolotājām Inārai Romulei, Ingai Capānei, Aļonai Deņisovai un Agitai Laicānei par skolēnu atbalstu.

567    569

568    566

 

 

 

 

          Diplomu par 1.vietu interaktīvajā konkursā-spēlē "Atkodē un atrodi" ieguva skolas parlamenta komanda "ZaļacuTAXI". Komandas sastāvs: Adelīna Deņisova, Vladislavs Vasiļevskis, Anastasija Kozireva, Vladislavs Aņisimovs, Maksims Fokins.

558    559

 

 

 

         Mūsu komanda saņēma diplomu par izcīnīto 2.vietu Daugavpils pilsētas skolēnu sporta spēļu sacensībās basketbolā. Komandas sastāvs: Stepans Filimonovs 8.b, Niks Isačenko 9.a, Artjoms Plēčkins 9.b, Edgars Suhockis 9.a, Sergejs Iļjinecs 9.a, Dmitrijs Novikovs 9.a, Aleksejs Lavrenovs 9.a, Iļja Jakovļevs 9.b, Žans Romanovs 9.b.

555    556

                                           557

 

 

 

Page 9 of 27

eklase

VISC

Go to top