8.decembrī 5.b klase rīkoja klasesbiedru dzimšanas dienu svinības. Šis pasākums bija interesants, daudzveidīgs un jautrs. Bija skaisti apsveikumi un dāvanas. Skolēni minēja mīklas, sacentās dāvanu saiņošanas prasmē, veica radošus uzdevumus, dejoja. Visiem patika. Paldies klases audzinātājai un vecākiem!

598    599

600    601

 

 

 

 

36

7.decembrī 12.klases skolēni apmeklēja Daugavpils teātri - uz eksperimentālās skatuves skatījās “Purva bridēju”.

“Purva bridējs” ir Rūdolfa Blaumaņa 1898. gadā sarakstītā novele -   viena no latviešu literatūras pērlēm.

Vešerienes meitas Kristīnes un staļla puiša Edgara mīlasstāsts pazīstams ikvienam – tā ir mīlestības cīņa ar prāta aprēķinu. Kristīnes mīļotais Edgars grimst aizvien dziļāk „tumšajos purva ūdeņos”. Bet mīlestības pārņemtā sirds tic, ka iemīļotais vēl var mainīties. Ka viņš vienkārši ir maldugunīs apmaldījies. Izmainīt cilvēku neizdodas, tāpēc Kristīnes prāts atsakās iet vienu ceļu ar sirdi un liek klausīt māti - precēt saimnieku Akmentiņu.

Vai šoreiz žogam, ko prāts uzceļ, jūtas viegli pārkāps pāri?

Kopš pasaules, kurā dzīvoja Edgars, Kristīne, Akmentiņš un citi noveles varoņi, pagājis vairāk nekā gadsimts, tomēr cilvēku attiecībās ir palicis kas nemainīgs – būt mīlētam, iespējams, ir vieglāk, nekā mīlēt kādu pašam. Cilvēka sirds, nenoticējusi pati sev, var kļūt par šaubu un vientulības purvu, bet tā var arī kļūt par svētāko vietu, kas cilvēkam dota – par Mīlestību.

Lūk, ko par izrādi un tajā redzēto saka 12.klases jaunieši:

“Purva bridējs” - interesanta izrāde, kura deva iespēju jauniešiem padomāt par cilvēku savstarpējām attiecībām, par vērtībām.

Minimālās dekorācijas lika uzmanīgāk klausīties un skatīties izrādi. Aktieru “kostīmi” ļāva man vieglāk sevi iztēloties viņu vietā.

Laba izrāde, labi aktieri, kuriem var ticēt, ka tā nav izrāde, bet “īstā” dzīve.

                                                                                                Arturs

Jauki, ka skatītāji ir tik tuvu aktieriem, redzēju katru aktiera emocijas izpausmi.

Forša izrāde.

                                                                                                Santa

Priecājos, kā spēlēja aktieri, jo tas bija foršāk, nekā es domāju. Izrādes laikā negribējās gulēt, bet gribējās skatīties, cik labi aktieri spēlēja savus varoņus. Man patika, kā spēlēja “zirgi” un Edgars, jo katrs solis, vārds, roku kustība bija tāda, ka es vēlētos noskatīties vēl vienu reizi šo izrādi.

                                                                                                Adrians

Moderna, interesanta, mums tuva un saprotama. Blaumanis nenoveco. Paldies režisoram.

                                                                                                Darija

Ļoti patika. Bija forši ieskatīties aktieriem acīs. Aktieru spēle patiesi īsta.

Patika zirgi. Oriģināli. Kaut kas neparasts.

                                                                                                Veronika

Mūsdienīga izrāde pārsteidza ar izjustu aktieru spēli. Es baudīju izrādi, un tas bija jauki.

                                                                                                Aleksandra

Eksperimentālajai zālei ir kāda jauka priekšrocība: tuvāks kontakts ar aktieriem, it kā tu pats esi viens no viņiem, redzi katru sejas grimasi, jūti un pārdzīvo kopā. Aktieru spēle brīnumjauka. Visvairāk man iepatikās puiši – zirgi, kuri tik patiesi un reāli “kļuvuši par zirgiem”. Manuprāt, viņiem bija vissarežģītākā loma.

Es skatījos izrādi jau otro reizi. Sapratu, ka, pirmo reizi skatoties, daudz kas bija paslīdējis garām.

Man liekas, ka “Purva bridējs” ir vislabākā izrāde, kuru kādreiz redzēju. Pēc tās gribu kaut katru dienu apmeklēt mūsu Daugavpils teātri.

                                                                                                Adelīna

Patika, cik patiesi aktieri pauda emocijas, viņi spēlēja tā, ka visa zāle ticēja.

Visvairāk man patika skatīties uz visskaistāko zirgu ar gariem matiem, kuru es savā galvā nosaucu “Andrejka “. Es skatījos viņa acīs. Es ticēju, ka tas ir zirgs. Un viss!

                                                                                                Vladislavs

Es negaidīju tādas emocijas - izrāde mani aizkustināja un izbrīnīja. Aktieri tā spēlēja savas lomas, ka es viņiem noticēju.

                                                                                                Jekaterina

Patika minimālās dekorācijas, kas lieliski atspoguļoja satura būtību. Patika aktieru profesionālā spēle – viņu emocijas, viņu “iedzīvošanās”lomā.

                                                                                                Elīna

Izrāde paliks atmiņā, jo vēl nekad neredzēju tik labu aktieru spēli. Manuprāt, jaunieši, kuri tēloja zirgus, izdarīja to apbrīnojami labi. Apmeklēšu teātri vēl.          

                                                                                                Viktorija

Edgars ļoti līdzīgs mūsdienu jauniešiem – vienmēr pratīs atrunāties, sevi padarīs baltu un pūkainu. Kristīne nokļūst krustcelēs, nespēj kontrolēt savas jūtas.

Man patika. Paldies aktieriem.

                                                                                                Ļubova

Patika, ka režisors “vecu” noveli parāda mūsdienīgi. Tā patiks jaunajai paaudzei, jo mūžvecās problēmas ir nemirstīgas.

                                                                                                Violeta

Esmu pateicīgs par iespēju noskatīties izrādi. Aktieru spēle profesionālā līmenī. Aktieri parādīja mīlas trīsstūri ar sarežģītām savstarpējām attiecībām. Ieteikšu paskatīties izrādi saviem vienaudžiem.

                                                                                                Aleksejs

676    677

678    679

                                              680

 

 

 

 „Latgales NVO projektu programma 2018 ”

514    515

Tikšanās notika Daugavpils 13.vidusskolā. Projekta dalībnieki – 13.vidusskolas 6.-12.klašu pārstāvji sirsnīgi sagaidīja lietuviešu biedrības pārstāvjus. Biedrības pārstāvji uzskatāmi izstāstīja, ka Lietuva, tāpat kā Latvija, dalās piecos lielos kultūrvēsturiskos novados: Aukštaitija, Žemaitija, Dzūkija, Suvalkija, Mazā Lietuva; parādīja katra novada tautastērpus. Tika uzsvērtas atšķirības svārku, ņieburu, villaiņu krāsā, sieviešu un jaunu meitu galvassegu formā, sieviešu kreļļu materiālā (sudrabs, dzintars). Stāstījumu pavadīja lietuviešu senās mūzikas skaņas.

Lietuviešu nacionālie ēdieni ir aukstā biešu zupa, dažādi no desas un kartupeļiem pagatavoti ēdieni, kartupeļu pankūkas un cepelīni – pildīti ar gaļu, biezpienu vai sēnēm.

Ar interesi tika uztverts stāstījums par Ziemassvētku tradīcijām. Ziemassvētku vakarā, klājot galdu, zem balta galdauta obligāti jānotiek siens, jo Jēzus Kristus ir dzimis kūtiņā uz siena. Projekta dalībnieki tika uzcienāti ar tradicionālo Ziemassvētku ēdienu KŪČIUKAI un ļoti saldu medus dzērienu. Cepumu mīklu, kā bija rakstīts receptē, gatavo uz ūdens, nevis uz piena, klāt piejaucot magoņu sēklas. Lasot recepti lietuviešu valodā, skolēni ar skolotāju atbalstu viegli izprata cepumu pagatavošanas secību, jo atklāja daudzus līdzīgus vārdus lietuviešu un latviešu valodā, piemēram, miltai (milti), cukrus (cukurs), ranka (roka), išmaišykite (izmaisīt), užberkite (uzbērt), nebelips (nepielips), plons (plāns), kepkite (cept) u.c. Abas valodas ir ļoti radniecīgas – pieder indoeiropiešu valodu saimes baltu grupai.

Ar šiem cepumiem var arī zīlēt savu nākotni. Cepumi ir mazas formas, tos jāņem ar sauju un pēc tam jāsaskaita – pāra vai nepāra skaits paņemts. Ja pāra, nākamajā gadā sastapsi draudziņu.

Tikšanās noslēgumā tika mācīti lietuviešu riņķa rotaļdejas soļi.

Paldies lietuviešu biedrības pārstāvjiem par sniegto iespēju pieskarties lietuviešu tautas tradīcijām.

591    592

593    594

 

 

 

 „Latgales NVO projektu programma 2018 ”

514    515

Tikšanās notika Daugavpils tatāru nacionālās kultūras biedrības “Vatan” telpās. Daugavpils 12.vidusskolas meitenes un projekta vadītājas sagaidīja nacionālās kultūras biedrības „Vatan” priekšsēdētājs Marats Gizatulins un biedrības pārstāves Farida un Ramzija. Saruna par tatāru tautas vēsturi no pašiem pirmsākumiem, par nonākšanu Daugavpilī, par reliģiju, par kultūrā pazīstamām personībām, par virtuves īpatnībām noritēja draudzīgā atmosfērā, cienājoties ar tēju un tatāru gaumē ceptiem pīrādziņiem.

Tatāru biedrība Daugavpilī darbojas kopš 2005.gada. Tatāru Daugavpilī nav nemaz tik daudz. Tatāru valodas zinātāji pārsvarā ir vecāka gadu gājuma cilvēki, viņu bērni un mazbērni tatāru valodu jau nezina. Tomēr mums palaimējās, jo gan Farida, gan Ramzija to vēl prot. Viņas nāk no Kazaņas tatāriem. Mēs dzirdējām, kā skan šī valoda, klausījāmies tatāru dzejnieka Musas Džaļiļa (1942.g. viņš atradās Dinaburgas cietoksnī kā gūsteknis) dzejoli “Daugava” viņu lasījumā. Tatāru valoda pieder tjurku valodu saimei.

Pēc ticības tatāri ir musulmaņi. Viņu svētie raksti ir Korāns (arābu valodā).

Tatāru nacionālajai virtuvei raksturīgi gaļas ēdieni: zupas ar gaļu (arī zirga), burkāniem, kartupeļiem, pašmāju makaroniem,– biezas un sātīgas; pīrāgi ar gaļu, olām, rīsiem, kartupeļiem, pašu gatavoti pelmeņi.

Tatāru biedrības pārstāvjiem teicām zur rahmed (liels paldies) un aicinājām piebiedroties projekta noslēguma pasākumā Vienības laukumā.

Tatāriem raksturīgos riņķa rotaļdeju soļus 12.vidusskolas meitenēm mācīja deju pasniedzējs Dmitrijs Morderers.

 

 

 

 

36

          5.decembrī 10. un 11.klases skolēni iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Annas Brigaderes lugas iestudējumu Daugavpils teātrī.

         Izrādās, ka Raudupiete ir ne tikai R.Blaumanim, bet arī A. Brigaderei. Kurš bija pirmais, kas rakstīja par Raudupieti – Brigadere vai Blaumanis? Vai šajos darbos ir kaut kas kopīgs? Vai Raudupiete ir tikpat pretrunu plosīta sieviete?

         Meklējam atbildes. 1889.g. – R.Blaumaņa novele, 1914.g. – A.Brigaderes luga.

         Pavecā Raudupa kaislīgā sieva noskatījusi sev jauno, simpātisko vīra krustdēlu Kārli. Par laimi, Raudups drīz vien mirst nelaimes gadījumā, Kārlis nav vienaldzīgs pret atraitni, taču… Nepateikts vai pārprasts teikums nogalina arī Raudupietes dēlu Matīsiņu, ko māte uztvērusi kā šķērsli savai laimei (Blaumaņa Raudupiete ļauj dēlam noslīkt akā, Brigaderes – dīķī). Tiktāl sakrīt Rūdolfa Blaumaņa noveles un Annas Brigaderes lugas “Raudupiete” sižeti.

         Atšķiras to fināli: Blaumanis sievieti pagrūž zem satracinātu zirgu kājām, bet Brigadere Raudupieti kā dzīvu, smagu nastu ieliek gribētā vīrieša rokās. Režisora Jura Joneļa Raudupiete ir sieviete, kas alkst pēc laimes, jūt, mīl un pieļauj kļūdas - dot tiesības uz otru iespēju. Varbūt pēc visa pārdzīvotā Raudupiete varētu sākt visu no gala? Izvēlēties citu ceļu?

        

         Skolēnu viedokļi par redzēto:

Izrāde man patika. Aktieri labi spēlēja savu lomu. Sižeta pavērsieni negaidīti. Pēc izrādes domāju par dzīvi un sapratu, ka jāciena sava ģimene un tuvinieki.

                                                                                    Anastasija, 10.klase

Izrāde rada visdažādākās emocijas un izjūtas – kas ir svarīgāks: vīrs, bērns, ģimene vai kaisles pilna dzīve?

                                                                                    Samanta, 10.klase

Telpa neliela, bet ērta. Labi redzamas aktieru emocijas. Ļoti emocionāla Raudupiete: prieks, izbrīns, satraukums, bēdas, kaisle, cerība … Ko nevar teikt par Kārli. Viņa emocijas bija grūti nolasīt. Paldies visiem aktieriem par izrādi. Gājiens uz teātri paplašināja redzesloku, tagad es zinu, ka arī A.Brigaderei ir Raudupiete – sieviete ar sarežģītu likteni.

                                                                                    Daniela, 11.klase

Raudupiete - ļoti sarežģīts raksturs. Viņa gatava zaudēt savu dēlu, lai būtu laimīga. Tikai tad, kad dēla vairs nav, viņa apjēdz, ko izdarījusi, kādu kļūdu pieļāvusi.

Brigaderes luga tiek pasniegta mūsdienīgi. Ir jāprot piedot, lai dzīvotu tālāk.

                                                                                    Jūlija, 11.klase

Mani lugas fināls uzvedināja uz domām: vai visas kļūdas var aizmirst, vai visi var nopelnīt piedošanu.

                                                                                    Artemijs, 11.klase

Man visvairāk patika Raudupietes atveidotājas Kristīnes Veinšteinas spēle.

                                                                                    Vadims, 11.klase

Arī R.Blaumanim ir tāds darbs , ar tādu pašu nosaukumu , tikai atšķirīgām beigām.

Visi izrādes aktieri ir pelnījuši cieņu. Mazajam aktierim ir apmēram 13 gadu, un es gribu viņu uzslavēt par spēli kopā ar profesionālajiem aktieriem.

                                                                                    Danila, 11.klase

Aktieri man lika domāt par daudzām lietām: ka visi cilvēki kļūdās, ka kļūdas var mēģināt labot. Izrādei bija muzikāls pavadījums, tāpēc nebija garlaicīgi skatīties. Reizēm likās, ka es arī esmu šajā izrādē iekšā.

                                                                                    Aļona, 11.klase

Izrādi skatīties bija interesanti, jo tā bija veidota mūsdienīgi: aktieru tērpi mūsdienīgi, arī mūzika un dejas kā diskotēkā, nevis tautasdziesmas.

                                                                                    Valerija, 11.klase

681    682

 

 

565

         6.decembrī skolā notika Nacionālās Skaļās lasīšanas sacensības 1.posms, kas pulcēja labākos 5.-6.klašu grāmatu mīļotājus. Konkursa laikā tika noskaidrots skolas lasīšanas čempions, kurš februārī pārstāvēs skolu Daugavpils reģionālajā finālā. Godpilno titulu ieguva 6.a klases skolniece Sofija Kuzņecova. Veronika Bārtule (5.b) un Sofija Bogdanoviča (6.b) ieguva II vietu, Jūlija Dragune (5.b) un Gļebs Pušņakovs (5.b) – III vieta.

         Pateicības saņēma Amilla Mahmudova (5.a), Ņikita Kolpņevs (5.a), Daņils Zeļenkovs (5.b), Vladislavs Kļimenkovs (6.b) un Viktorija Girja (6.c) .

         Priecājamies, ka mūsu skolā ir tik daudz aizrautīgu lasītāju un novēlam Sofijai uzvaru nākamajā sacensības posmā.

         Paldies skolotājām Inārai Romulei, Ingai Capānei, Aļonai Deņisovai un Agitai Laicānei par skolēnu atbalstu.

567    569

568    566

 

 

 

 

Page 4 of 22

eklase

VISC

Go to top